Home Zdrowie Początek terapii u psychologa

Początek terapii u psychologa

0
10

Wiele osób, które w końcu zdecydują się na skorzystanie z usług psychoterapeuty, nie wie czego może się spodziewać na samym początku terapii. Przede wszystkim istnieje lęk przed całkowitym otwarciem się przed zupełnie obcą osobą, ponieważ zdradzanie sekretów oraz rozmowa o naszych problemach nie jest czymś łatwym nawet wśród bliskich. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, odpowiednich informacji udzieli Ci poradnia psychologiczna Toruń

Pierwsze spotkanie zawsze jest w charakterze konsultacji. Ma ono na celu zapoznanie się z klientem i jego problemami. Z drugiej strony pacjent może samemu wyrobić sobie zdanie o lekarzu. Jakich jednak pytań można się spodziewać na pierwszym spotkaniu?

Jednym z podstawowych pytań jest to, z jakiego powodu osoba zdecydowała się na terapię i dlaczego akurat teraz. Terapeuta powinien również zapytać o sytuacje, w których występuje problem oraz jakie pacjent ma oczekiwania w stosunku do terapii. Mogą również paść pytania dotyczące stanu zdrowia, rodzinę i stosunków z nią oraz sytuacji zawodowej. Częstą praktyką jest również konieczność wypełnienia krótkiego formularza, na podstawie której psychoterapeuta będzie mógł wyciągnąć kilka podstawowych wniosków, które pomogą mu w ukształtowaniu terapii.

Po wszystkich formalnościach, podstawowych informacjach oraz poznaniu, psychoterapeuta powinien poinformować pacjenta o swoich spostrzeżeniach, o tym jak widzi jego problem oraz w jaki sposób ma zamiar mu pomóc. Powinien poinformować na czym dana terapia powinna polegać i jak długo może potrwać.

Najważniejsze jest, abyśmy ufali swojemu psychologowi, ponieważ bez tego żadna terapia nie skończy się powodzeniem. Nie bójmy się mówić o sobie, ponieważ najmniejsze szczegóły mogą mieć znaczenie. Pamiętajmy również, że naszego terapeutę obowiązuje tajemnica, a więc nic co mu powiesz nie może trafić do osób trzecich.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Zdrowie
Dodawanie komentarzy wyłączone

Zobacz także

Sezon rejsów morski rozpoczęty

Kolejny sezon rejsów morskich rozpoczęty. Dla wszystkich miłośników żeglugi morskiej rozpo…